۱۳۹۶ فروردین ۶, یکشنبه

نامه سرگشادهِ کوتاهِ من به آقای دکتر مهدی خزعلی: از کاندید کردنِ خود برای ریاست جمهوری، انصراف بدهید


وقتی دو هفته پیش، مطمعن شدم که شما خود را کاندید ریاست جمهوری خواهید کرد، دو سه روز پیش در دو نوبت، در تلگرام و در تویتر از شما خواستم که این انتصابات (انتخاباتِ انتزاعی و صوری) را تحریم کنید و در آن شرکت نجویید و همچنان به مبارزات اجتماعی و عدالت خواهی خود، خارج از دایرهِ قدرتِ این رژیم ادامه بدهید و اعتبارِ مبارزاتیِ خود را نسوزانید. 
 در تویتر بسیار کوتاه با یک جمله از شما خواستم که انصراف بدهید و یک کپی از نامه خود به آیت الله منتظری و پاسخ ایشان به من، در رابطه با انتخابات دور دوم ریاستِ جمهوری آقای خاتمی را برایتان ارسال کردم. این نامه و پاسخ،  در سال ۱۳۸۰ گویایی بسیار داشت و  چه بسا که در حالِ حاضر و  با پشتِ سر گذاشتنِ  آن تجاربِ بسیار تلخ  آقای خاتمی،  امروز گویاییِ‌ آن نامه و پاسخ، دو صد چندان معنا دارتر و روشنگرتر و کارسازتر می باشد.
بیاد شما می آورم که  چند سال پیش آن دو نامه من و پاسخ های آیت الله منتظری در وبلاگ خودم و سایتِ  ''خودنویس'' علنی شد، همچنین در سایت های دیگر.
------

حال امیدوارم که این بار شما از کاندیدا کردنِ خود، انصراف بدهید و خود را مهره سوخته در یک رژیمِ استبدادی نکنید و همچنان خارج از قدرت جمهوری اسلامی بمانید و به مبارزه، برای استقرارِ استقلال و آزادیِ کشور و ملت ایران، که آرزوی ملّیِ دیرینه ایی می باشد، ادامه دهید و همچنان تلاشِ مدنی  بکنید.
شما اگر خود را برای ریاست جمهوری امسال کاندید بکنید، شک نکنید که رد صلاحیت می شوید و فکر میکنم که خودتان هم خوب از این موضوع مطلع هستید و خوب می دانید که استبداد یک محورهِ آقای خامنه ایی کوتاهی نخواهد کرد و اگر احیانن، ''یک در صدهزار'' هم رد صلاحیت نشوید! که حتما می شوید، این به آن معناست که روحانیونی میخواهند در برابر استبداد ولایت فقیه قد علم بکنند (که باز هم بسیار بعید است، فقط یک روحانی بالا مقام، این کار را کرد و او آیت الله منتظری بود و بس). در صورت قبول صلاحیت شما،  کارِ آقای علی خامنه ایی  به عنوان ولایتِ فقیه تمام است، و فعلن این امر بسیار بعید و غیر ممکن  به نظر می رسد و شما به آن آگاه هستید.

 فراموش نکنیم که ''آزموده را آزمودن خطاست''، بنابر این با دقت به پاسخ آیت الله منتظری توجه بکنید که میگوید: حقيقت اين‌است که با قانون اساسی فعلی ايران که همه اهرم‌های قدرت در اختيار رهبر قرارداده شده، بدون اين که پاسخ‌گو باشد و مسئوليت‌ها، بر عهده رئيس جمهور قرارداده شده بدون اين که اهرم‌های قدرت را در اختيار داشته باشد، اگر از باب فرض، امام زمان هم رئيس جمهور شود، قدرت هيچ کاری را ندارد. اين امر تضاد واضحی است در قانون اساسی که بايد اصلاح گردد.

بنابراین و بی تردید، گزینه ''تحریم'' این انتضابات ۹۶ برای شما بهترین گزینه در داخل کشور می باشد، همانطور که در زندان و در  اعتصاب غذا، راهپیمایی ۲۲ بهمن را تحریم کردید و این تحریم به اعتبارِ مبارزاتی مدنی و اجتماعی شما، بسیار افزود.
در ضمن اطلاع دارم که آقای دکتر ملکی و چند شخصیت مبارز دیگر هم، گزینه ''تحریم'' را به شما پیشنهاد کرده اند.
امید است که شما اگر واقعن میخواهید، تحولِ مثبتی در فرایند و روندِ مبارزاتی داخل کشور، برای استقرار آزادی و استقلال کشور رخ بدهد و  همچنین این تحول پایدار بماند، و پاسخ روشنی باشد به استمرار طلبان این نظام استبدادی،  می بایست با عزم و اراده ایی راسخ، از کاندید شدن خود صرفه نظر بکنند.
در پایان این مطلب، به عنوان ضمیمه، دو نامه خود به آیت الله منتظری در رابطه با هشدار من به دور دوم انتخابات آقای خاتمی و پاسخ ایشان به من را می آورم که می تواند بسیار راه گشای کارتان باشد.

تا آخر کار ز آتش بوتهِ عشق
ترسا که برون آید و رسوا که شود

مسعود اسماعیلو
۲۵ مارس ۲۰۱۷ میلادی
---------------

نامه اول من به آیت‌الله منتظری و انتقادهای تند مرحوم منتظری به خاتمی:
سید محمد خاتمی «مقامی بی‌خاصیت و ثناگو» است!
--------
به نام خدا
با سلام و خسته نباشید و امید سلامتی کامل شما

آقای منتظری از شما خواهشی داشتم، به آقای خاتمی پیام مرا به عنوان یک ایرانی که ۲۲ سال در راه آزادی و استقلال ایران مبارزه می‌کند را به ایشان بفرمایید و به ایشان بگویید که در انتخابات ریاست جمهوری شرکت نکنند و بگذارند ملت راه خود را برای استقرار آزادی و استقلال به دست بگیرد چون که قادر به این کار است.
در این رژیم حتی یک فرشته هم تبدیل به شیطان می‌شود، اگر ایشان می‌خواست کاری بکند ۲۲ میلیون رأی داشته! امید کاذب برای ملت ایران زیان‌آور است. این رژیم، باطل است و در آن نمی‌توان به دنبال حق گشت. حق در مقابل باطل است.
به ایشان بگویید تبلیغ رژیم به ضرر مردم است. امیدوارم که ایشان خود را کاندیدا نکنند. در ضمن نظر شما را می‌خواستم بدانم، آیا اگر مردم بخواهند این نظام را عوض کنند مخالف اسلام است؟!
آقای خاتمی گفتند که اگر کسی با این رژیم مخالفت بکند دشمن اسلام و ملت است. شما چه فکر می‌کنید؟ تغییر رژیم حتی اگر اسلامی هم نباشد حق یک ملت است.

شاد و پیروز باشید
مسعود اسماعیل لو
------------
پاسخ آیت‌الله منتظری

باسمه تعالی
پس از سلام و تحیت

اولاً: این‌جانب با ایشان ارتباط ندارم و از پیام دادن به ایشان معذورم، به‌علاوه اگر ایشان با آن استقبال مردمی که در آغاز نسبت به ایشان انجام شد و با این موقعیت فعلی که تبدیل به یک مقام بی‌خاصیت ثناگو شده‌اند، وظیفه فعلی خویش را تشخیص ندهند، پیام من قطعاً اثری نخواهد داشت.

و ثانیاً: حقيقت اين است که با قانون اساسی فعلی ايران که همه اهرم‌های قدرت در اختيار رهبر قرار داده شده، بدون اين که پاسخ‌گو باشد و مسؤوليت‌ها، بر عهده رئيس جمهور قرار داده شده، بدون اين که اهرم‌های قدرت را در اختيار داشته باشد، اگر از باب فرض، امام زمان هم رئيس‌جمهور شود، قدرت هيچ کاری را ندارد. اين امر، تضاد واضحی است در قانون اساسی که بايد اصلاح گردد.

و ثالثاً: بر حسب اصل اولی هیچ‌کس بر دیگری ولایت ندارد، فقط خدا که خالق ما و مالک تار و پود ماست حق مالکیت بر ما دارد، و خداوند حق مالکیت را به خود انسان‌ها واگذار نموده که برای اداره امور سیاسی و اجتماعی کشور کسانی را که صلاحیت دارند با رعایت شرایط و موازین عقلی و شرعی انتخاب نماید و او در برابر ملت و نمایندگان آنان مسؤول است و باید پاسخگو باشد و تفصیل در نامه مختصر نمی‌گنجد.

إن‌شاء الله سالم و موفق باشید
۱۴/۱/۱۳۸۰
نامه دوم من  به آیت‌الله منتظری  و پاسخ ایشانبه من

«به نام خدا
با سلام و تبریک سال نو به همگی شما

آقای منتظری از شما خواهشی کرده بودم در رابطه با کاندیدا شدن خاتمی، نمی دانم دریافت کردید یا نه؟ لطف کنید به ایشان پیغامی بفرمایید و بگویید که بهترین کار ایشان کاندیدا نکردن خود می باشد. با شرکت نکردن خود ریشه استبداد خشک خواهد شد.
امیدوار هستم که حرف ما را بها دهید. موفقت ایشان در گرو جدایی از رژیم است. در صورت کناره گیری از کاندیدای ریاست جمهوری او، از او حمایت خواهیم کرد. شاید آخرین فرصت خوب برای او می باشد. او باید مردم را انتخاب کند نه قدرت را!!!
مسعود اسماعیل لو»


پاسخ آقای منتظری:
«باسمه تعالی
پس از سلام
پیام جنابعالی پاسخ داده شد. در این موضوع به نظر می رسد حق با جنابعالی است؛ ولی من از پیام دادن به ایشان معذورم، اولاً ارتباط ندارم و ثانیاً «لا رأی لمن لا یطاع» [کسی که از او اطاعت نمی شود، رأیی ندارد].

إن شاء الله موفق باشید
۱۶/۱/۱۳۸۰


 حسینعلی منتظری»


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر